بتونه سنگی نوعی از بتونه شیمیایی است که برای پر کردن و ترمیم منافذ سطوح سنگی ، فلزی ، چوبی ، آهنی ، یوپی وی سی ، فایبرگلاس و … می تواند مورد استفاده قرار گیرد.چون این نوع از بتونه ها مزایای بسیاری همچون انعطاف پذیری عالی ، مقاومت مکانیکی بالا ، کشسانی بالا و سنباده خوری راحت این بتونه اشاره کرد.

 

لینک های مفید:
نقاشی درب چوبی

 

بتونه سنگی چیست و چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ به این سؤالات ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

بتونه سنگی چیست؟

بتونه  سنگی محصولی دوجزئی است که از ترکیب یک ماده شیمیایی پایه نفتی و یک ماده سخت کننده و بر پایه رزین پلی استر غیر اشباع تهیه شده است.بتونه سنگی پوششی یکدست روی سطوح ایجاد می کند و دیگر نیاز نخواهد بود از آسترکشی استفاده شود.این محصول برای انواع سطوح سنگی ، آهنی ، خودرو ، فلزی ، گالوانیزه ، فایبرگلاس ،بوپی وی سی و … کاربرد دارند.

بتونه سنگی

کاربرد بتونه سنگی

بتونه ها برای پر کردن ترک ها و شیاف ها و همچنین صاف و یکدست کردن سطوح استفاده می شوند بتونه سنگی نیز همین کاربرد را دارد ولی به علت مقاومت بالایی که دارد می توان از این بتونه در سطوح سختی مانند سطوح آهنی ، سنگی ، چوبی و … استفاده کرد بدون اینکه نگران ترک خوردن یا باز شدن مجدد شکاف ها و ترک ها بود.این بتونه ممتاز به علت مزایای بسیاری که دارد برای استفاده در رنگ آمیزی ماشین کاربردی ویژه دارد همچنین از این بتونه در ترک های دیوار ها نیز استفاده می شود.

 

آیا رنگ خودرو برای چوب مناسب است؟ (6 مورد)

ویژگی های بتونه سنگی

 • کاربرد بتونه  سنگی بسیار گسترده بوده و در نقاشی ساختمان نیز از این بتونه عالی استفاده می شود.
 • بتونه سنگی از انعطاف پذیریی عالی برخوردار است.
 • سرعت خشک شدن بتونه سنگی بالا بوده و سرعت کار را افزایش می دهد.
 • ماندگاری و دوام این بتونه بسیار بالا است.
 • سنباده کشی راحت این بتونه به صاف و یکدست شدن سطوح کمک می کند.

روش استفاده از بتونه سنگی

 • در ابتدا باید سطوح مد نظر خود را با سنباده و برس سیمی از هر گونه رنگ پوسته شده و ذرات سست و آلودگی ها تمیز کنید.
 • بسته به میزانی که از بتونه ی سنگی لازم دارید می توانید بتونه سنگی را در حجم مناسب در قوطی خریداری کنید.سپس محتویات قوطی را به خوبی مخلوط کنید.
 • بتونه را از قوطی خارج کرده و به ازای هر 100 گرم بتونه 2 تا 3 گرم سفت کننده به آن اضافه کنید و بار دیگر بتونه را به خوبی مخلوط کنید.
 • بتونه آماده را با کاردک یا لیسه روی ترک ها اعمال کنید و 20 تا 30 دقیقه فرصت دهید تا بتونه به خوبی خشک شود.
 • بعد از خشک شدن کامل بتونه سطح آن را به خوبی سنباده بکشید تا سطحی صاف و یکدست داشته باشید.

آموزش بتونه روغنی و اکریلیک

نکات مهم در استفاده از بتونه سنگی

 1. بتونه ی سنگی اشتعال زاست پس در هنگام استفاده از این محصول آن را دور از شعله آتش نگهداری کنید.
 2. محلی که بتونه ی سنگی استفاده می شود باید تهیه هوا به خوبی انجام شود.
 3. بتونه سنگی نباید با پوست یا چشم تماس پیدا کند پس در صورتی که این اتفاق افتاد باید فوراً محل را شستشو دهید.
 4. برای اینکه سطح بتونه را سمباده بکشید می توانید 20 تا 30 دقیقه به بتونه اجازه دهید تا خشک شود اما برای رنگ آمیزی روی سطح بتونه، باید به سطح کار حدود یک ساعت زمان دهید تا بتونه عمقی خشک شود و سپس رنگ آمیزی را آغاز کنید.
 5. همان طور که در بالا گفته شد برای 100 گرم بتونه سنگی باید از  2 تا 3 گرم ماده ی سفت کننده استفاده کنید تا بتونه در حدی سفت شود که قابل سمباده کشی باشد اما اگر این ماده ی سفت کننده را زیاد مصرف کنید بتونه شما بیش از حد سفت شده و قابل سمباده کشی نخواهد بود.
 6. بتونه ی سنگی تاریخ انقضای طولانی مدتی دارد اما توجه داشته باشید که این مسئله در صورتی امکان پذیر است که بتونه  سنگی در جایی دور از نور مستقیم خورشید و در دمای بین 5 تا 35 درجه نگهداری شود.
 7. بتونه ی سنگی در هنگام اجرا بخارات سمی و آتش زا، آزاد می کند پس در هنگام اجرا باید نکات ایمنی  به خوبی رعایت شود.
آموزش ساخت بتونه

سخن پایانی

بتونه سنگی از بتونه های بسیار باکیفیت و مقاوم است که در نقاشی ساختمان نیز بسیار از آن استفاده می شود اما معایب این رنگ همچون اشتعال پذیری و تولید گاز سمی موجب شده به ندرت و در مواردی که نیاز به استفاده از بتونه ی بسیار مقاوم وجود دارد از آن استفاده شود پس در استفاده از این محصول  با احتیاط عمل کنید.