رنگ روغنی دومین رنگی بود که پس از رنگ پلاستیک تولید و وارد بازار شد این رنگ بسیار باکیفیت امروزه در دنیا چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد چون موجب تولید گازهای سمی و آسیب به محیط زیست می شود به همین علت امروزه در کشور های پیشرفته این رنگ جایگاه  خود را به رنگ های اکریلیک سپرده است.

در ایران رنگ های اکریلیک تولید شده کیفیتی استاندارد نداشته و رنگ های اکریلیک با کیفیت نیز به علت قیمت بالا چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند به همین علت در کشور ما همچنان رنگ های روغنی در صدر قرار گرفته است.

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع رنگ روغنی و بهترین مارک رنگ روغنی آشنا کنیم تا در صورت تمایل به رنگ آمیزی ساختمان با رنگ روغنی اطلاعات کامل در این رابطه داشته باشید.

معرفی بهترین مارک رنگ روغنی

از برند های معتبر و قدیمی رنگ های روغنی شامل : پیکو – هاویلوکس – سحر – الوان – کارن – نقشینه – شادان – جم – لتو – افرا – پارسیفام – سیرنگ – ماندگار – پارس اشن – سمند و … اشاره کرد .تعدادی از برند های ناآشنا نیز هستند که فقط به علت کمتر شناخته شده بودن نام برده نشده اند در صورتی که از کیفیت خوبی برخوردارند و قیمت پایین تری نیز دارند.برای شناخت این رنگ ها می توانید با کارشناسان این سایت صحبت کنید و یا از استادکار خبره و دوره دیده این گروه ساختمانی مشورت بخواهید.

نقاشی ساختمان با رنگ سحر

معرفی رنگ روغنی

در گذشته رنگ روغنی از دانه های بزرک ،کتان ،پنبه و … همراه با رنگ دانه های طبیعی و معدنی تولید می شد .اما امروزه رنگ های روغنی از  مواد شیمیایی تولید می شوند.رنگ های روغنی یا همان آلکیدی از ترکیب الکل و اسید ساخته شده و از خانواده ی اسیدهای چرب هستند.

وجود الکل و اسید موجب شده تا رنگ های روغنی بوی نامطبوعی داشته باشند که این بو همراه با گاز های سمی بوده و استفاده از آن در فضای بسته موجب مصمومیت نقاش  ساختمان یا  هر فردی که مدتی در آن محیط باشد خواهد شد پس استفاده از ماسک های مخصوص یا باز گذاشتن درب و پنجره بسیار الزامی است.حلال رنگ های روغنی بنزین بوده و خطر احتراق وجود دارد پس در هنگام استفاده از رنگ باید مراقب بود.

خصوصیات کلی رنگ های روغنی

  • ضد آب و قابلیت شستشو
  • حلال بنزین
  • سرعت اجرایی کند
  • سرعت خشک شدن بسیار کند
  • قابل اجرا بر روی سطوح رنگ شده ،گچی ،بتونی ،سیمانی ، فلزی ،چوبی و …

 

انواع رنگ روغنی

رنگ های روغنی در سه دسته تولید می شوند که به طور کلی خصوصیاتی یکسان دارند اما در کنار آن هر یک از این رنگ ها خصوصیاتی مخصوص به خود دارند که در ادامه به بررسی هر یک از این رنگ ها خواهیم پرداخت .

  • رنگ روغنی براق
  • رنگ روغنی مات
  • رنگ روغنی نیمه مات

خصوصیات رنگ روغنی براق

رنگ روغنی براق از قابلیت شستشوی بالایی برخوردار است و قابلیت اجرا برروی انواع سطوح حتی سطوح فلزی و چوبی را دارد.اما در کنار این موارد مثبت می توان به معایبی نیز از این رنگ اشاره کرد مانند سرعت خشک شدن بسیار کند تر از دیگر رنگ های روغنی و همچنین نمایان کردن کلیه عیوب گچ کاری و موج های دیوار اشاره کرد این موارد موجب شده تا رنگ های روغنی براق برای سطوط فلزی و چوبی پیشنهاد شود.برای استفاده از رنگ روغنی براق نیاز به زیر سازی اساسی است .از برترین خصوصیات رنگ روغنی براق طولانی تر بودن عمر مفید این رنگ به نسبت رنگ روغنی مات و نیمه مات است.

خصوصیات رنگ روغنی مات

رنگ روغنی مات از رنگ های بسیار پرکاربرد و پرطرفدار در نقاشی ساختمان است که نور را منعکس نکرده و مشکلات رنگ روغنی براق را ندارد اما قابلیت شستشو در رنگ های مات بسیار کمتر از رنگ های روغنی براق و نیمه مات است.رنگ روغنی مات از نظر قیمت نیز ارزان تر بوده و کار با آن آسانتر است و نیاز به زیر کاری خاصی ندارد.

خصوصیات رنگ روغنی نیمه مات

رنگ روغنی نیمه مات از ترکیب دو رنگ مات و براق تشکیل شده است .این رنگ قابلیت شستشوی متوسطی داشته و می توان میزان این رنگ را براق تر یا مات تر تنظیم کرد .رنگ روغنی نیمه مات را می توان در تمام نقاط ساختمان استفاده کرد اما استفاده از این رنگ در سقف ها مناسب نیست.

نقاشی ساختمان یا نصب کاغذ دیواری انتخاب با شماست و ما به انتخاب شما احترام می گذاریم

فروشگاه کاغذ دیواری آرتاردکور با عرضه ی انواع کاغذ دیواری و پارکت لمینت ایرانی و خارجی با تنوع بی شمار در طرح و رنگ و قیمت های بسیار مناسب

پتینه در نقاشی ساختمان