رنگ آمیزی اتاق کودکان کاری حساس و مهم است علت این امر حس هایی است که هر نوع رنگ القاء می کند این حس ها در روحیات و فعالیت های کودک مؤثر بوده و باید به آن توجه لازم صورت گیرد.

رنگ ها یه طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند 1-رنگ خنثی 2- رنگ گرم 3- رنگ سرد

انواع رنگ ها

رنگ های خنثی همان طور که از نامشان پیداست خنثی بوده و حس خاصی القأ نمی کنند شاید برای همین کمتر انسان را دچار تکرار زدگی می کند.

رنگ های گرم مانند رنگ قرمز ، نارنجی ، زرد ،قهوه ای و … این رنگ ها به علت القای حس صمیمیت ، گرما ، انرژی بخشی ،افزایش اشتها و … بیشتر در سالن های پذیرایی و آشپزخانه استفاده می شوند .

رنگ های سرد مانند رنگ آبی ، سبز ،بنفش ،فیروزه ای ، سورمه ای و … این رنگ ها به علت القای حس آرامش ، سرما ، کاهش اشتها و … محیطی بسیار آرامش بخش برای استراحت ایجاد می کند .

رنگ آمیزی اتاق کودک با مناسب ترین رنگ ها

در رنگ آمیزی اتاق کودکان باید به رنگ ها توجه خاص شود.به طور معمول برای اتاق دختران استفاده از رنگ صورتی و برای پسران استفاده از رنگ آبی به طور معمول گسترش زیادی دارد اما بهتر است در انجام رنگ آمیزی و دکوراسیون اتاق کودکان کمی خلاقانه تر عمل شود.

 

لینک های مفید:
نقاشی ساختمان

 

استفاده از رنگ های گرم در اتاق کودکان دختر و پسر برای افزایش انرژی بدن کودکان و تقویت ذهن کودک مؤثر بوده و همچنین موجب انرژی بخشی به کودک می شود پس نباید این رنگ های را از اتاق کودکان حذف کرد.در کنار این موارد بهتر است سعی شود از رنگ های گرم به هنگام خواب بخصوص برای کودکانی که سرشار از انرژی هستند استفاده نشود.

در انتخاب رنگ ها توجه به جنسیت نیز مهم است.چون رنگ ها هر یک تأثیری خاص بر روی قسمتی از بدن از خود به جای می گذارند .در ادامه به برخی از روانشناسی رنگ ها می پردازیم.

رنگ قرمز در اتاق کودک

از رنگ قرمز بهتر است در اتاق کودک استفاده نشود. علت این پیشنهاد این است که این رنگ به عنوان رنگ خشن شناخته می شود و استفاده افراطی از رنگ قرمز در اتاق کودک می تواند موجب بروز عدم کنترل و تمرکز و همچنین سردرد در کودکان می شود.اما استفاده مناسب از این رنگ در قسمت هایی از فضای اتاق نه تنها مشکل ساز نیست بلکه موجب شادابی و انرژی بخشی برای کودکان خواهد شد.

رنگ زرد در اتاق کودک

رنگ زرد از رنگ های بسیار جذاب در دکوراسیون ها محسوب می شود.این رنگ گرم با ویژگی های آرامش بخشی ،راحت و پرحرارت می باشد.رنگ زرد در اتاق کودکان بسیار انتخاب مناسبی است .درجه پر رنگ در رنگ زرد ،قدرت تمرکز را بالا می برد و اما رنگ زرد با درجه کمرنگ تر می تواند موجب تحریک حافظه و بالا رفتن قدرت یادگیری شود .استفاده از رنگ زرد را در دکوراسیون اتاق کودک هرگز فراموش نکنید.

رنگ نارنجی در اتاق کودک

رنگ نارنجی از رنگهای  گرم بوده و بسیار پرحرارت می باشد این رنگ حس راحتی و آسایش را به خوبی منتقل می کند اما استفاده از درجه پررنگ آن در اتاق خواب پیشنهاد نمی شود بخصوص در اتاق کودکان و نوزادان که می تواند خواب منظم را برهم بزند.

رنگ صورتی در اتاق کودک

رنگ صورتی از رنگ های مختص دختران محسوب شده و پسران چندان تمایلی به این رنگ ندارند.این رنگ از رنگ های آرامش بخش بوده و با القای حس نرمی و لطافت با روحیات دختران سازگاری دارد. در کنار مطالب گفته شده از این رنگ این مطلب قابل توجه است که استفاده افراطی از رنگ صورتی در اتاق کودک و رنگ لوازمش می تواند کودک را دچار استرس و اضطراب کند پس در استفاده از این رنگ افراط و تفریط نکنید.

 

لینک های مفید:
نقاشی نمای ساختمان

 

رنگ سبز در اتاق کودک

رنگ سبز از رنگ های سرد محسوب می شود که موجب بالا رفتن قدرت تمرکز شده و توانایی خواندن را نیز در کودک افزایش می دهد .رنگ سبز برگرفته از طبیعت و شادابی بوده و حس تسکین دهنده بر روی جسم کودک را القا می کند.برای آموزش و یادگیری بهتر و بالا بردن تمرکز کودکان استفاده از رنگ سبز پیشنهاد می شود.

رنگ بنفش در اتاق کودک

رنگ بنفش در تن های متفاوت می توانند در جرگه ی رنگ های سرد یا گرم قرار گیرند .این رنگ از رنگ های لوکس و لاکچری محسوب شده و رنگی بسیار کاربردی برای اتاق خواب می باشد.رنگ بنفش کمرنگ و سایه روشن برای ایجاد حس ارامش بخش استفاده شده و در دنیای مد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ آبی در اتاق کودک

رنگ آبی در نقطه ای مقابل رنگ قرمز قرار دارد که موجب کاهش فشار خون و کم نمودن استرس و دلنگرانی و اضطراب می شود و برای اتاق خواب بخصوص اتاق خواب و سرویس نوزادان انتخابی بسیار مناسب است .ترکیب این رنگ با رنگ های دیگر اگر به درستی انجام شود می تواند تأثیری بسیار مثبت یا بلعکس داشته باشد.برای مثال ترکیب رنگ آبی و طوسی می تواند القاء کننده حس غم و اندوه باشد.

رنگ طوسی در اتاق خواب

به طور کلی رنگ طوسی رنگی کسالت آور است و استفاده از این رنگ در کنار رنگ های سرد جذاب نیست در حالی که استفاده از این رنگ در کنار رنگ های گرم می تواند تأثیری بهتر داشته باشد.

رنگ سفید در اتاق کودک

رنگ سفید از رنگ های بسیار پرطرفدار در دکوراسیون ها می باشد و برای اتاق خواب و نشیمن به عنوان مکان هایی برای استراحت شناخته می شوند، می تواند انتخابی بی نقص باشد و حس آرامش ذهنی را در انسان ایجاد کرده و چشم ها را استراحت دهد.

رنگ قهوه ای در اتاق کودک

رنگ قهوه ای از رنگ های گرم بوده و به علت تیرگی این رنگ بهتر است از این رنگ در کنار رنگ های روشن بهره برد تا محیط دلگیر و خسته کننده نشود .استفاده از رنگ قهوه ای در حد زیاد به هیچ عنوان در اتاق کودک مورد تأیید نیست.

رنگ مشکی در اتاق کودک

رنگ مشکی نیز از رنگ های تیره بوده و استفاده از رنگ های تیره باید با توجهاتی همراه باشد.رنگ مشکی از رنگ های مدرن و خاص برای دکوراسیون خانه هایی که نورگیری زیادی دارند در محیط های بزرگ و خاص می تواند مناسب باشد اما به طور کلی برای اتاق کودکان و نوزادان استفاده از این رنگ پیشنهاد نمی شود مگر به مقدار کم در ترکیب با دیگر رنگ ها.