اولین رنگ های تولید شده در صدهای پیش برای نقاشی ساختمان در ابتدا رنگ پلاستیک و بعد رنگ روغنی بود و این رنگ ها تا سالیان طولانی به عنوان تنها رنگ های ساختمانی مورد استفاده قرار می گرفتند .ما قصد داریم در این مقاله در رابطه با رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک با شما صحبت کنیم.

رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک؟ شاید به طور کلی به نسبت خصوصیاتی که از رنگ روغنی در ادامه خواهیم گفت بتوان به این نتیجه رسید که پاسخ این سؤال، رنگ روغنی است و این رنگ با امتیازات بیشتر، رنگ باکیفیت تری نسبت به رنگ پلاستیک است اما در واقع باید به طور عمیق تر این مسئله را بررسی کرده و جواب جالبی به شما بدهیم.

حلال های رنگ ها

 

لینک های مفید:
نقاشی ساختمان در غرب تهران

 

رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک

برای درک بهتر پاسخ سؤال رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک ابتدا خصوصیات ،مزایا و معایب هر یک از این رنگ ها را بررسی کرده و سپس پاسخ این سؤال را به شما ارائه خواهیم کرد.

خصوصیات رنگ پلاستیک

رنگ های پلاستیک از مواد طبیعی تهیه شده و در دو نوع رنگ نیمه پلاستیک و تمام پلاستیک در برند های متنوع تولید و عرضه شده اند. این رنگ برای رنگ آمیزی سقف و نقاط دوراز دسترس و همچنین مکان هایی که به طور موقت مورد استفاده قرار می گیرند کاربرد دارد.

رنگ پلاستیک از رنگ های مورد توجه برای مستأجرها نیز هست چون یک سال در منزلی زندگی می کنند پس نیاز نیست رنگ مورد استفاده چندان کیفیت بالایی دارد و استفاده از این رنگ کم دردسر ، سریع و ارزان تر خواهد بود.

مزایای رنگ پلاستیک

 • حلال رنگ پلاستیک آب است پس به راحتی با مقداری آب می توان رنگ را به میزان لازم رقیق کرد.
 • این رنگ دوستدار محیط زیست بوده و چون مواد شیمیایی خطرناک در ترکیباتش نیست پس موجب آلودگی محیط زیست نخواهد شد.
 • سرعت اجرایی رنگ پلاستیک بالا است چون این رنگ در مدت زمان چند ساعت به طور کامل خشک شده و می توان مراحل رنگ آمیزی را با خشک شدن کامل رنگ با سرعت بیشتر اجرا کرد.
 • پوشش دهی رنگ پلاستیک بسیار خوب است بخصوص اگر از برند های معتبر خریداری شده و به میزان لازم رقیق شده باشد.
 • قیمت رنگ نیمه پلاستیک بسیار مناسب بوده و برای پایین آوردن هزینه نقاشی انتخابی خوب است.
 •  این رنگ برای رنگ آمیزی نقاط دور از دسترس مانند سقف ها و اتاق های کم رفت و آمد بسیار مناسب و کاربردی است.
 • رنگ پلاستیک بوی بسیار ملایمی دارد و به هیچ وجه برای گروه های حساس مشکل ساز نبوده و بعد از خشک شدن هم بوی رنگ به طور کامل از بین می رود.

 

لینک های مفید:
شرکت نقاشی ساختمان

 

معایب رنگ پلاستیک

 • این رنگ به هیچ وجه در برابر شستشو مقاومت نداشته و حتی بهتر است روی سطح رنگ شده با رنگ پلاستیک دستمال هم کشیده نشود.
 • این رنگ در برابر سایش بسیار ضعیف است و در اثر سایش محکم آسیب می بیند.
 • رنگ پلاستیک قابلیت اجرایی محدودی دارد و نمی توان از این رنگ برای رنگ آمیزی فلزات و چوب استفاده کرد.

رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک

حلال های رنگ های ساختمانی

رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک

مشخصات رنگ روغنی

رنگ روغنی با حلال تینر در سه دسته رنگ روغنی مات ، نیمه مات و براق در نقاش ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد که هر یک مزایایی مخصوص به خود دارند.رنگ های روغنی از باکیفیت ترین رنگ های ساختمانی است که مقاومت بالایی در برابر رطوبت و اب دارد از این رو می تواند به خوبی نقش عایق را برای فلزات و چوب ها داشته باشد و استفاده شود.

رنگ های روغنی با ترکیبات شیمیایی ساخته شده اند از این رو موجب آلودگی محیط زیست و همچنین تولید گازهای سمی می شوند که سلامت انسان ها و دیگر موجودات زنده را به خطر می اندازد و استفاده از این رنگ در کشورهای پیشرفته دنیا منسوخ شده و رنگ های با حلال آب جایگزین این رنگ شده است.

مزایای رنگ روغنی

 • قابلیت شستشوی بالای این رنگ آن را بسیار پرطرفدار کرده بخصوص رنگ روغنی براق که بیشترین مقاومت را در برابر شستشو داراست.
 • مقاومت در برابر سایش و ضربه به علت قدرت چسبندگی بالای رنگ روغنی در این رنگ قابل توجه است.
 • عایق رطوبت بودن این رنگ موجب شده از این رنگ به عنوان ضد زنگ برای فلزات و رنگ آمیزی چوب ها و فلزات استفاده شود.
 • کاربرد رنگ روغنی بسیار فراوان است و از این رنگ می توان برای رنگ آمیزی انواع سطوح گچی ،سیمانی ، بتنی ، رنگ شده و … استفاده کرد.
 • عمر و دوام رنگ روغنی بسیار طولانی مدت بوده و می تواند تا سال ها کیفیت و زیبایی خود را حفظ کند.
 • قیمت رنگ روغنی به نسبت کیفیت آن بسیار مناسب بوده و از رنگ های قابل شستشوی اکریلیک مقاوم تر است.
 • قدرت پوشانندگی رنگ روغنی مات بالا بوده و می تواند به خوبی کلیه عیوب سطح را پوشش دهد.

معایب رنگ روغنی

 • بوی رنگ روغنی بسیار تند است و حتی بعد از خشک شدن رنگ تا چند روز بوی آن باقی می ماند.
 • رنگ روغنی گاز سمی تولید می کند که برای افراد خطرناک بوده و می تواند موجب مسمومیت شود.
 • رنگ روغنی حتی بعد از خشک شدن نیز به علت وجود سرب در ترکیباتش برای کودکان مضر بوده و بهتر است در اتاق کودکان استفاده نشود.
 • رنگ روغنی با ترکیبات شیمیایی موجب آلودگی و آسیب به محیط زیست می شود.

رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک

آیا روی رنگ روغنی می شود رنگ اکریلیک زد؟

رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک

حال که با ویژگی ها ،مزایا و معایب رنگ های روغنی و پلاستیک آشنا شدید می توانید بگویید که رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک .استفاده از رنگ روغنی با اینکه خطراتی دارد اما بصرفه بوده و شما را تا چند سال از صرفه هزینه اضافی برای نقاشی ساختمان راحت می کند.

اما رنگ پلاستیکی با اینکه دوام کمتری نسبت به دیگر رنگ های ساختمانی دارد اما به علت ارزان بودن و سرعت اجرایی بالایی که دارد استفاده از آن برای کاهش هزینه نقاشی ساختمان می تواند بسیار کارساز باشد.

پس برای استفاده از مزایای هر رنگی می توان آن را به جا استفاده کرد برای مثال در رنگ آمیزی سقف ها از رنگ پلاستیک که ارزان تر است استفاده کنید و برای دیگر نقاط به خصوص مکان های پررفت و آمد از رنگ روغنی استفاده کنید تا کیفیت و دوام رنگ افزایش یابد.

رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک

جمع بندی نهایی

نتیجه ی سؤال رنگ روغنی خوبه یا پلاستیک را به گونه ای دیگر هم می توان پاسخ داد که رنگ روغنی از باکیفیت ترین رنگ های ساختمانی است و رنگ پلاستیک از رنگ های ارزان که می تواند انتخابی مناسب برای رنگ آمیزی سقف ها و نقاط دوراز دسترس باشد اما مسئله ای مهم در مقایسه این دو رنگ وجود دارد و آن اینکه رنگ روغنی با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارد ولی صدماتی جبران ناپذیر به محیط زیست وارد می کند پس اگر از نظر مالی مشکلی ندارید پیشنهاد ما به شما استفاده از رنگ هایی با حلال آب است .