بسیاری از متریال مورد استفاده در تولید یراق‌آلات و شیشه دوجداره مورد نیاز برای ساخت پنجره upvc وارداتی هستند. به همین دلیل نوسانات قیمت دلار تاثیر جدی روی قیمت تمام شده در و پنجره یو پی وی سی دارد. البته افزایش نرخ دلار روی بازار خرید و فروش پروفیل به سرعت تاثیر نمی‌گذارد؛ زیرا در بسیاری از موارد انبار شرکت‌ها از قبل پر شده است. بنابراین کارخانه‌ها ابتدا متریال‌هایی با قیمت پایین‌تر را استفاده می‌کنند و در مرحله بعد به سراغ خرید اجناسی با قیمت بالاتر خواهند رفت. در ادامه قصد داریم راجع به تاثیر افزایش نرخ دلار روی بازار خرید و فروش پروفیل بیشتر صحبت کنیم.

uPVC

چرا قیمت پنجره دوجداره وابسته به قیمت دلار است؟

همانطور که گفتیم بسیاری از مواد مورد استفاده برای تولید پنجره یو پی وی سی وارداتی است. به همین دلیل افزایش قیمت دلار به شدت روی قیمت نهایی پنجره upvc تاثیر می‌گذارد. برای مثال اکسید تیتان یک افزودنی بسیار مهم در صنعت ساخت پنجره یو پی وی سی است. این افزودنی به طور مستقیم از خارج وارد می‌شود و قیمت آن وابسته به نرخ دلار است؛ به همین دلیل روی قیمت پنجره یو پی وی سی نیز تاثیر دارد. یراق آلات پنجره هم از جمله متریال‌های وارداتی هستند که اغلب از کشور ترکیه به ایران وارد می‌شوند. اسپانیولت، دستگیره و لولا از جمله یراق‌آلاتی هستند که وارداتی بوده و نوسان قیمت زیادی را تجربه می‌کنند.

البته لازم به ذکر است که در سال‌های اخیر برخی از قطعات به جای واردات در داخل کشور ایران تولید می‌شوند. به همین دلیل تاثیر دلار روی قیمت پنجره دوجداره تا حدی کنترل شده است. برای مثال چسب مورد استفاده برای تولید پنجره یو پی وی سی امروزه داخل ایران تولید می‌شود. با این وجود نمی‌توان تاثیر رشد دلار را روی قیمت پنجره upvc نادیده گرفت.

 

uPVC

افزایش قیمت دلار تا چه اندازه روی قیمت پنجره upvc تاثیر دارد؟

با توجه به آنچه تاکنون ذکر کردیم می‌توان گفت هر چند قیمت نهایی پنجره دوجداره با نرخ دلار بهم وابستگی شدیدی دارند؛ اما سرعت رشد این دو همزمان نیست. به بیان بهتر همان اندازه که دلار رشد می‌کند، نرخ پنجره دوجداره بالا نمی‌رود. برای مثال اگر قیمت دلار 5 برابر شود، قیمت پنجر دوجداره تقریبا دو و نیم برابر خواهد شد.

چرا قیمت محصولات برخی تولید کنندگان افزایش نمی‌یابد؟

تا به اینجای مطلب متوجه شدیم که نرخ دلار روی قیمت نهایی پنجره دوجداره تا حد زیادی وابسته است؛ اما چرا برخی از تولید کنندگان قیمت نهایی محصول خود را با افزایش نرخ دلار، افزایش نمی‌دهند؟

در بسیاری از موارد تولید کنندگان قبل از افزایش نرخ دلار، متریال‌های وارداتی مورد نیاز را خریداری و انبار می‌کنند. بدین ترتیب تا مدت زیادی محصولات تولیدی آن‌ها با نرخ ثابتی عرضه می‌شود. با این وجود بعد از مدتی مجبور به تهیه مجدد متریال‌های وارداتی هستند. بدین ترتیب در نهایت و بعد از وقفه زمانی مشخصی، نرخ نهایی محصولات خود را بالا می‌برند.

 

uPVC

چرا پنجره دوجداره با نرخ‌های متفاوتی عرضه می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین سوالات خریداران این است که چرا اختلاف قیمت زیادی روی پنجره‌های دوجداره در بازار وجود دارد؟ اگر چه امروزه شرکت‌های مختلفی اقدام به تولید پنجره upvc می‌کنند اما تنها برندهای خاصی رعایت استانداردهای مربوطه را در دستور کار دارند. بنابراین می‌توان گفت تعدد شرکت‌های تولید کننده باعث اختلاف قیمت پنجره upvc می‌شود. با این وجود صرفا برندهای مشهور در بازار هستند که محصولاتی با کیفیت بالا و با رعایت استانداردهای جهانی تولید می‌کنند.

در واقع می‌توان گفت در روش ساخت پنجره upvc تفاوت زیادی مشاهده نمی‌شود اما متریال مورد استفاده ممکن است فاقد کیفیت لازم باشد. برای مثال نوع پروفیل مورد استفاده تاثیر زیادی روی قیمت تمام شده پنجره upvc دارد. فرآیند تولید پروفیل یو پی وی سی در بسیاری از شرکت‌ها توسط خود کارخانه انجام می‌شود. بدین ترتیب قیمت تمام شده آن بسیار کمتر خواهد بود. علاوه بر این پنجره upvc را می‌توان به شکل سه، چهار و یا پنج کاناله تولید کرد. هر چه تعداد کانال‌ها زیادتر باشد، قیمت نهایی پنجره هم بیشتر خواهد بود.

مورد دیگری که می‌تواند باعث اختلاف قیمت پنجره upvc شود، ورق گالوانیزه است. ورق گالوانیزه از فولاد ضد زنگ همراه با روکش روی تشکیل شده است. ورق خم شده گالوانیزه با ضخامت مشخصی در داخل پروفیل یو پی وی سی جای داده می‌شود. این ورق کمک می‌کند تا پروفیل یو پی وی سی استحکام و طول عمر مفید بیشتری داشته باشد. به همین دلیل استفاده از ورق گالوانیزه در پروفیل در و پنجره ضرورت دارد. با این وجود برخی از شرکت‌های تولید کننده پنجره دوجداره ممکن است از ورق گالوانیزه با ضخامت و کیفیت استاندارد استفاده نکنند. به همین دلیل محصولات شرکت آن‌ها قیمت تمام شده کمتری دارد.

آیا مدل‌های مختلف پنجره یو پی وی سی قیمت متفاوتی دارند؟

اگر نگاه کوتاهی روی پنجره‌های دوجداره موجود در بازار بیندازید، با انواع مدل‌های متفاوت روبرو خواهید شد. برای مثال پنجره ممکن است تعداد بازشو‌های متفاوتی داشته باشد. هر چه تعداد و حالت بازشو پنجره متفاوت‌تر باشد، قیمت نهایی آن نیز زیادتر خواهد بود.

شیشه‌های پنجره دوجداره هم یکی دیگر از عواملی هستند که باعث ایجاد اختلاف قیمت در پنجره‌ها می‌شوند. اگر به جای شیشه دوجداره از شیشه سه یا چهار جداره در پنجره استفاده شود، قیمت نهایی آن بالاتر خواهد رفت.

روش تولید پنجره‌ها هم می‌تواند عامل تاثیرگذار دیگری روی قیمت آن‌ها باشد. برای مثال اگر پنجره به شکل مکانیزه تولید شود، قیمت کمتری نسبت به مدل‌های غیرمکانیزه یا دستی خواهد داشت. زیرا در روش تولید مکانیزه هزینه کمتری صرف تولید پنجره می‌شود.

کلام آخر

پنجره upvc یکی از پرکاربردترین پنجره‌ها در دنیای امروزی است. پنجره‌های دوجداره با مزایای بیشماری که دارند، تبدیل به انتخاب اول افراد برای هر نوع ساختمانی شده‌اند. اما صنعت تولید پنجره دوجداره هم مانند بسیاری از صنایع دیگر تحت تاثیر تحریم‌ها و افزایش نرخ دلار قرار دارد. با افزایش قیمت ارز و دلار شاهد افزایش قیمت در بازار خرید و فروش پروفیل هستیم. در این مطلب راجع به تاثیر دلار روی قیمت نهایی پنجره upvc صحبت کردیم. با خواندن این مطلب می‌توانید روند تولید پنجره یو پی وی سی و نحوه تاثیر دلار روی آن را بهتر درک کنید.