رنگ پلاستیک از رنگ های غیر قابل شستشو است که با حلال آب مقاومتی در برابر شستشو و حتی پاک کردن با دستمال نمناک را ندارد و هر گونه تبلیغ در رابطه با ضد آب بودن این رنگ غیر واقعی و فقط در حد تبلیغات است.حال اینکه چگونه این رنگ را از روی سطوح پاک کنیم خود نیاز به داشتن اطلاعات در این رابطه دارد پس در ادامه این مقاله با ما باشید.

رنگ پلاستیک با مقاومت بسیار پایین اگر بر روی سطوح مختلف ریخته شود قابل پاک کردن است اما در هر نوع سطحی باید به روشی خاص در رفع آن اقدام کرد تا بدون آسیب به سطوح رنگ را به طور کامل پاک کرد در ادامه پاک کردن رنگ را از روی سطوح مختلف بررسی خواهیم کرد.

 

لینک های مفید:
اجرای سیلر کیلر (تضمینی)

 

پاک کردن رنگ پلاستیک

پاک کردن رنگ پلاستیک از روی شیشه

پاک کردن رنگ از روی شیشه ساده تر از دیگر سطوح است بخصوص در رابطه با رنگ پلاستیک که مقاومت چندانی در برابر رطوبت و مواد شوینده ندارد.اگر رنگ روی شیشه ریخت و هنوز خیس بود فقط کافیست ابتدا با دستمالی خشک را را پاک کرد و سپس با دستمالی نمناک اثرات بر جا مانده را به طور کامل رفع کرد.

اما اگر رنگ روی شیشه خشک شده باشد باز هم جای نگرانی نیست اگر لایه رنگ ریخته شده بسیار نازک باشد حتی با دستمالی نمناک و کمی شوینده معمولی می توان رنگ را پاک کرد اما اگر لایه رنگ ریخته شده ضخیم بود باید از یک کاتر شیشه پاک کن کمک گرفته و بهتر است قبل از این کار کمی آب با آبپاش روی سطح رنگ بپاشید سپس با کاتر با فشار بسیار کم رنگ را از روی سطح شیشه بتراشید بدون اینکه آسیبی به شیشه وارد شود یا اثری از آن باقی بماند.

 

لینک های مفید:
نقاشی ساختمان با پمپ

 

پاک کردن رنگ از روی سطوحی مانند کاشی و سرامیک

قبل از اجرای رنگ پلاستیک دقت کنید که سطح زمین با مشما یا پوشش مناسبی پوشانده شود تا نیاز به پاک کردن رنگ از روی زمین نباشد اما اگر به هر دلیلی روی سطح زمین و دیوار ها با پوشش کاشی و سرامیک رنگ پاشید جای نگرانی نیست و می توان رنگ را با دستمالی خشک یا نمناک پاک کرد و در صورت خشک شدن رنگ با دستمالی نمناک و مقداری شوینده می توانید رنگ را بدون آسیب به سطوح پاک کنید.

پاک کردن رنگ پلاستیک

پاک کردن رنگ از روی فلز

همان طور که گفتیم پاک کردن رنگ پلاستیک به علت مقاومت پایین آن در برابر آب کار راحتی است اما اگر رنگ پلاستیک شما از انواع باکیفیت باشد شاید کمی کار سخت شود اما باز هم راه حل وجود دارد.

اگر رنگ روی فلز ریخت می توانید از روش شیمیایی یا گرما دادن به سطح و یا سنباده کشیدن روی فلز استفاده کنید.مواد پاک کننده ی شیمیایی شامل مایع آئروسل یا خمیر می توانند رنگ را پاک کنند و یا می توان با گرما دادن به فلز با ابزار مخصوص رنگ را از روی سطح برداشته و بعد از خنک شدن ،فلز را پاک کرد.

اما روش سنباده کشی نیز روشی راحت و کم دردسر است و فقط کافیست با سنباده روی سطح بکشید و سطح را با دستمالی نمناک پاک کنید تا رنگ به طور کامل از روی فلز پاک شود.

 

پاک کردن رنگ از روی چوب

در پاک کردن رنگ از روی چوب نیز می توان مراحل پاک کردن رنگ از روی فلز را اجرا کرد بدین صورت که از مواد شیمیایی پاک کنند یا گرما دادن و یا سنباده کشیدن برای پاک کردن رنگ استفاده کرد.برای تراشیدن رنگ برای سطوح کوچک می توانید از یک لیسه و برای سطوح بزرگتر می توانید از برس نایلونی استفاده کنید تا رنگ به خوبی از روی چوب پاک شود.

تلمبه های گرمائی از دیگر ابزار برای پاک کردن رنگ هستند و به علت اشتعال پذیری بیش از حد این ماده باید بسیار احتیاط کرد و ابزار را چند اینچ دورتر قرار داده و بعد از باد کردن رنگ می توان آن را با لیسه بتراشید و رنگ را به طور کامل از روی سطح چوب تمیز کنید.

پاک کردن رنگ پلاستیک از روی پلاستیک

پلاستیک در برابر حرارت و برخی مواد پاک کننده مقاومتی ندارند پس برای تمیز کردن رنگ از پلاستیک باید از موادی دیگر مانند الکل ، استون ، روغن نباتی و یا از ابزاری مانند چاقو استفاده کنید تا رنگ کاملاٌ از روی پلاستیک پاک شود البته قبل از تمام این کارها می توانید از یک توری نسبتاٌ زبر ،آب گرم و مقداری پودر لباس شویی استفاده کنید و اگر به نتیجه ی دلخواه نرسیدید بعد از این روش ها بهره ببرید.

پاک کردن رنگ پلاستیک

پاک کردن رنگ از روی کابینت

در پاک کردن کابینت و میز آشپزخانه باید دقت بیشتری به خرج داد تا خاراشیدگی روی کابینت و میز ایجاد نشود پس برای تمیز کردن این وسایل از ابزار تیز و کاتر استفاده نکرده و فقط می توانید با مقداری روغن نباتی و دستمالی نرم، رنگ را پاک کنید بدین صورت که روغن را به روی قسمت رنگی بمالید و سپس با دستمالی خشک روی آن را با حرکات نسبتاً محکم بسابید تا رنگ کاملاٌ از روی سطح پاک شود.

پاک کردن رنگ پلاستیک از روی موکت و فرش

اگر رنگ روی فرش یا موکت ریخته آن را با آب گرم و مقداری صابون یا پودر لباس شویی شستشو دهید در مورد فرش کار راحت تر بوده و با کشیدن فرچه برروی فرش به راحتی رنگ را پاک کنید اما در رابطه با موکت که شاید از نوعی نباشد که بتوان روی آن فرچه کشید می توان پس از خیس خوردن موکت با یک چاقو به آرامی رنگ را از روی آن تراشید.

 

جمع بندی نهایی

به طور کلی پاک کردن رنگ پلاستیک از روی انواع سطوح راحت است و فقط باید برای هر چه راحت تر پاک شدن رنگ زود تر اقدام شود .در اکثر موارد استفاده از آب گرم و مواد شوینده مثل صابون کافی است اما اگر با این روش جواب نگرفتید از روش های بالا کمک بگیرید و نگران پاک نشدن رنگ نباشید.

مقالات مفید: رنگ پلاستیک چه رنگ هایی دارد؟